noclegi kamery

Co to jest WorldSkitest?

Wydarzenie, którego wyniki publikowane są w 27 krajach, a docierają do ponad 30 milionów narciarzy to nic innego jak WorldSkitest – jeden z największych i najbardziej prestiżowych testów nart na świecie, którego sukces gromadzi na stokach co roku ponad 250 narciarzy. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Gerhard Brüggler, a za najwyższą jakość testów stoi Franz Klammer.

Jego pierwsze edycja odbyła się w 2002 roku w Austrii, rejonie Gastein i od tamtej pory testerzy spotykają się co roku w różnych austriackich ośrodkach narciarskich, aby sprawdzić ofertę producentów nart na kolejny sezon.

To niesamowite wydarzenie jednak nie odbyło się nigdy poza granicami Austrii, aż do marca tego roku, gdy Jacek Ciszak – vloger, właściciel portalu skionline.pl, partner medialny wydarzenia i uczestnik wszystkich testów World Ski Testu zaangażował się w organizację imprezy opuszczającej Alpy i mającej pojawić się w Polsce. Od 21 do 24 marca 2023 wydarzenie to opuści Alpy i pojawi się w Polsce, a konkretnie w Skolnity Ski & Bike park w Wiśle, jednym z pięciu stacji narciarskich Grupy Pingwina i równocześnie partnera strategicznego.

W tym roku nowością będę testy OPEN dla wszystkich chętnych narciarzy! (25-26.03.).

EN

WorldSkitest zasady 

WorldSkitest opiera się na trzech głównych założeniach, które powodują, że jego wyniki są z zapartym tchem czytane przez wszystkich, którzy interesują się sprzętem i dla których narty to pasja. Organizatorzy dokładają wiele starań, żeby były one jak najbardziej obiektywne, Taka jest jednak główna zasada wszystkich testów – muszą podlegać pewnym regułom statystycznym, które czasami kosztem uproszczeń dają jednak poglądowy obraz całego testowanego sprzętu i porównywalne wyniki dla nart różnego rodzaju i przeznaczenia. 

Wszystkie narty są testowane praktycznie w tym samym czasie i bardzo podobnych warunkach. Każdy uczestnik ma do „objechania” 10 modeli nart każdego dnia testu (za wyjątkiem grupy OpenSpace, która może być reprezentowana przez inną ilość modeli), przy czym pierwsza z testowanych par jest jeszcze raz sprawdzana na końcu całej kolejki, by wykluczyć przypadkowość oceny przy pierwszym zjeździe. Cała runda testowa zajmuje około 1-1,5 godziny. Warunki więc można uznać za zbliżone dla każdego modelu. 

Druga ważna cecha testu to fakt, że ogólna ocena nart jest wynikiem testowania przez bardzo liczną i dość zróżnicowana grupę narciarzy – w teście bierze udział – jak już wspominaliśmy – około 250 osób. Z powodu dużej ilości testerów, całość testu podzielona jest na dwie grupy – każdy model narty jest więc testowany przez około 30-40 osób. Uśredniona ocena każdego narciarza decyduje o miejscu w rankingu. Co ważne – „głos” każdego z testujących jest tak samo ważny, niezależnie od umiejętności i poziomu narciarskiej „edukacji”. Pierwsza grupa testujących startuje o godzinie 7.00, druga – zazwyczaj około 10.00. Między tymi dwoma grupami warunki na stoku mogą się już znacznie różnić, zwłaszcza wiosenną porą, ale istotne jest, że każdy testujący ma porównanie testowanych modeli względem siebie w mniej więcej takich samych warunkach na stoku. 

Ostatnia (co nie znaczy, że mniej ważna) cecha WorldSkitestu to neutralność. Każdy producent w danej kategorii zgłasza do testu jeden model. Wszystkie narty są neutralizowane przez zaklejenie całej deski z wierzchu czarną folią – teoretycznie nie wiadomo na jakiej narcie się jeździ. Oczywiście, wprawne oko rozpoznać może często producenta po charakterystycznych szczegółach, jednak zaklejenie narty zdecydowanie koncentruje uwagę testujących na samych wrażeniach z jazdy, bez „obciążania” wiedzą na temat poszczególnych producentów, a także własnych przyzwyczajeń czy sympatii względem konkretnych marek. 

Narty zgrupowane w sześciu kategoriach: 

– Ladies High Performance – narty dla dobrze jeżdżących pań, zazwyczaj z górnej półki cenowej każdego producenta 

– Ladies Allround – narty dla pań z szerokiej grupy sprzętu umożliwiającego bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku 

– Men High Performance – analogiczne jak u pań 

– Men Allround – chętnie kupowane przez narciarzy na całym świecie, pozwalające cieszyć się w stu procentach z jazdy 

– Race GS – narty gigantowe dla wszystkich kochających prędkość na stoku 

– All Mountain – jeden z najchętniej wybieranych rodzajów sprzętu, doskonale spisujący się w bardzo zróżnicowanych warunkach – na trasach i poza nimi, w miękkim śniegu i na oblodzonych stokach 

– OpenSpace – gromadzi wybrane modele, często innowacyjne i wdrażające nowe technologie. To jedyna kategoria, w której narty nie są oklejone – można więc dokładnie przypatrzeć się poszczególnym modelom. 

nasi partnerzy