noclegi kamery

Pytania i odpowiedzi dotyczące WorldSkitestu

Jakie marki są testowane i oceniane?
  • Atomic
  • Blizzard
  • Dynastar
  • Elan
  • Fisher
  • Nordica
  • Rossignol
  • Salomon
  • Stöckli
  • Völkl
WorldSkitest zasady 

WorldSkitest opiera się na trzech głównych założeniach, które powodują, że jego wyniki są z zapartym tchem czytane przez wszystkich, którzy interesują się sprzętem i dla których narty to pasja. Organizatorzy dokładają wiele starań, żeby były one jak najbardziej obiektywne, Taka jest jednak główna zasada wszystkich testów – muszą podlegać pewnym regułom statystycznym, które czasami kosztem uproszczeń dają jednak poglądowy obraz całego testowanego sprzętu i porównywalne wyniki dla nart różnego rodzaju i przeznaczenia. 

Wszystkie narty są testowane praktycznie w tym samym czasie i bardzo podobnych warunkach. Każdy uczestnik ma do „objechania” 10 modeli nart każdego dnia testu (za wyjątkiem grupy OpenSpace, która w może byś reprezentowana przez inną ilość modeli), przy czym pierwsza z testowanych par jest jeszcze raz sprawdzana na końcu całej kolejki, by wykluczyć przypadkowość oceny przy pierwszym zjeździe. Cała runda testowa zajmuje około 1-1,5 godziny. Warunki więc można uznać za zbliżone dla każdego modelu. 

Druga ważna cecha testu to fakt, że ogólna ocena nart jest wynikiem testowania przez bardzo liczną i dość zróżnicowana grupę narciarzy – w teście bierze udział – jak już wspominaliśmy – około 250 osób. Z powodu dużej ilości testerów, całość testu podzielona jest na dwie grupy – każdy model narty jest więc testowany przez około 30-40 osób. Uśredniona ocena każdego narciarza decyduje o miejscu w rankingu. Co ważne – „głos” każdego z testujących jest tak samo ważny, niezależnie od umiejętności i poziomu narciarskiej „edukacji”. Pierwsza grupa testujących startuje o godzinie 7.00, druga – zazwyczaj około 10.00. Między tymi dwoma grupami warunki na stoku mogą się już znacznie różnić, zwłaszcza wiosenną porą, ale istotne jest, że każdy testujący ma porównanie testowanych modeli względem siebie w mniej więcej takich samych warunkach na stoku. 

Ostatnia (co nie znaczy, że mniej ważna) cecha WorldSkitestu to neutralność. Każdy producent w danej kategorii zgłasza do testu jeden model. Wszystkie narty są neutralizowane przez zaklejenie całej deski z wierzchu czarną folią – teoretycznie nie wiadomo na jakiej narcie się jeździ. Oczywiście, wprawne oko rozpoznać może często producenta po charakterystycznych szczegółach, jednak zaklejenie narty zdecydowanie koncentruje uwagę testujących na samych wrażeniach z jazdy, bez „obciążania” wiedzą na temat poszczególnych producentów, a także własnych przyzwyczajeń czy sympatii względem konkretnych marek. 

Jak zgrupowane są narty?

– Ladies High Performance – narty dla dobrze jeżdżących pań, zazwyczaj z górnej półki cenowej każdego producenta 

– Ladies Allround – narty dla pań z szerokiej grupy sprzętu umożliwiającego bezpieczną jazdę nie wymagającą dużego wysiłku 

– Men High Performance – analogiczne jak u pań 

– Men Allround – chętnie kupowane przez narciarzy na całym świecie, pozwalające cieszyć się w stu procentach z jazdy 

– Race GS – narty gigantowe dla wszystkich kochających prędkość na stoku 

– All Mountain – jeden z najchętniej wybieranych rodzajów sprzętu, doskonale spisujący się w bardzo zróżnicowanych warunkach – na trasach i poza nimi, w miękkim śniegu i na oblodzonych stokach 

– OpenSpace – gromadzi wybrane modele, często innowacyjne i wdrażające nowe technologie. To jedyna kategoria, w której narty nie są oklejone – można więc dokładnie przypatrzeć się poszczególnym modelom.

Czy mogę otrzymać akredytację dziennikarską na to wydarzenie?

Oczywiście, prosimy o kontakt mailowy: marketing@skolnity.pl

Dla jeżdżący na nartach/deskach dziennikarzy przewidzieliśmy karnety narciarskie, dla nie jeżdżących bilety wjazd/zjazd koleją krzesełkową oraz voucher na obiad.

Zasady oceny nart w WorldSkitest 

W celu uzyskania jak najbardziej obiektywnej oceny nart biorących udział w teście, wszystkie modele pokrywane są czarną folią maskującą. Dzięki temu, żaden z jurorów nie wie, jaką markę testuje w danej chwili, nie ulegając tym samym własnym uprzedzeniom do poszczególnych brandów. 

Po każdym zjeździe, osoba testująca zobowiązana jest do wypełnienia specjalnej karty testowej i dokonania oceny nart od 1-10 w następujących kategoriach:  

– długi skręt 

– krótki skręt 

– trzymanie krawędzi 

– łatwość i stabilność prowadzenia 

– ogólne wrażenia z jazdy 

 

Trasa testowa 

WorldSkitest przeprowadzany jest na trasie dostępnej wyłącznie dla osób biorących udział w teście. Długość i topografia trasy pozwala na dokonanie rzetelnej oceny nart we wszystkich, wyżej wspomnianych kategoriach.  

 

Zmiana nart 

Zmiana nart testowych odbywa się w specjalnie wydzielonej strefie, dostępnej tylko dla uczestników testu. W dostosowaniu rozstawu i siły wypięcia wiązań pomaga grupa niezależnych serwisantów.  

 

Ocena końcowa 

Sumując oceny testerów w poszczególnych kategoriach dla każdej narty z osobna, układany jest ranking WorldSkitest. Zestawiane są także wszystkie oceny przyznane przez danego testera.
Na każdym formularzu trzeba się podpisać – jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, że obliczone na końcu wyniki biorą się rzeczywiście z opinii konkretnych osób. Na życzenie producenta nart organizatorzy mogą przedstawić pełną dokumentację z wszystkimi ocenami jakie otrzymała konkretna narta od konkretnych narciarzy. 

 

SnowStyle 

Dodatkowo odbywa się też ocena wyglądu wszystkich modeli (w innym miejscu, a narty oczywiście nie są już wtedy zaklejone), które rywalizują w kategorii SnowStyle o tytuł najładniejszej narty roku. 

Gwiazdy WorldSkitest 

Franz Klammer – mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata oraz pięciokrotny zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji zjazdu Pucharu Świata 

Fritz Strobl – złoty medalista olimpijski i dwukrotny medalista mistrzostw świata 

Marlies Schild – czterokrotna medalistka olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata oraz czterokrotna zdobywczyni Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji slalomu. 

Michael von Grüningen – brązowy medalista olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata i zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji Pucharu Świata w gigancie 

Manfred Pranger – mistrz świata w slalomie z 2009 roku 

Mario Matt – czterokrotny medalista mistrzostw świata – w tym dwa razy złoty – i mistrz olimpijski z Soczi w slalomie 

Diedier Defago – mistrz olimpijski w zjeździe z Vancouver 

Nicole Schmidhofer – mistrzyni świata w supergigancie z 2017 roku 

Petra Kronberger – dwukrotna mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata oraz trzykrotna zdobywczyni Pucharu świata 

Michael Walchhofer – wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata oraz trzykrotny zwycięzca Pucharu Świata w zjeździe 

Dlaczego WorldSkitest odbywa się tak późno?

Co roku WorldSkitest odbywa się końcem marca ponieważ zawodnicy pucharowi muszą skończyć swój cykl startów żeby brać udział w tego typu imprezach.

Kiedy opublikowane będą wyniki testów?

Wyniki testów co roku publikowane są w październiku.

ENG
nasi partnerzy