17 °C kamery

Zagroda ze zwierzętami

Skolnity zamieszkują ….. alpaki. Kenzo i Dolcze czekają na Was na łące przy górnej stacji naszej kolei linowej. Można je odwiedzić latem i zimą, ponieważ są przystosowane do mroźnych temperatur. Są to zwierzęta bardzo towarzyskie i inteligentne. W sezonie letnim towarzyszą im owce kameruńskie. Wszystkie nasze zwierzaki kochają dzieci, w imieniu wesołej ekipy: Zapraszamy!

Kilka słów o alpakach

Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej. Są zwierzęciem udomowionym, przypominającym ni to lamę ni to owcę. Hodowane są głównie ze względu na swoje luksusowe runo – o wiele cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku niż owcze. Fascynują swoim uroczym wyglądem, inteligencją oraz spokojnym usposobieniem, co zadecydowało o ich sprowadzeniu do Europy. Alpaki nie występują w formie dzikiej. Są hodowane na zboczach Andów w Ekwadorze, Boliwii, Peru i Chile na wysokościach od 4000–4700 m n.p.m. i…. na wierchu Skolnity – 762 m n.p.m.
Dorosłe osobniki osiągają prawie metr wysokości oraz ważą od 50 do 80 kg. Według obserwacji szacuje się, że żyją około 20 lat. Zwierzaki nie mają zębów siecznych, rogów, pazurów ani kopyt. Alpaki nie są zwierzętami wymagającymi. Ich higiena jest łatwa do utrzymania, zostawiają swoje odchody tylko w kilku miejscach w swojej zagrodzie. Żywią się nawet niskiej jakości trawą lub sianem (co więcej: pasza nie może być zbyt bogata w proteiny, bo to alpakom szkodzi), dlatego PRZESTRZEGAMY PRZED DOKARMIANIEM ALPAK.
Nie wolno hodować alpak pojedynczo, są stworzone do życia z innymi alpakami. Nawet najlepszy kontakt z człowiekiem nie zastąpi alpace towarzystwa innego osobnika swojego gatunku. Bardzo lubią ludzi, lubią biegać za swoimi właścicielami, skubać w ich towarzystwie trawę, cieszą się, gdy są przez nich wołane, jednak bywają płochliwe i ostrożne, dlatego potrzeba dobrej ręki by nauczyć je życia z człowiekiem. Czasami plują – ale głównie wtedy, gdy czują się zagrożone, lub dla zabawy jak to ma w zwyczaju mieszkający na Skolnitym, Dolcze.
Głównym atutem czworonogów są niesamowite ślepia – człowiek ma wrażenie, że alpaka naprawdę umie słuchać i rozumie, co się do niej mówi. Ze swoim hodowcom tworzy niesamowitą więź, długo wytrzymuje też spojrzenie prosto w oczy, co potęguje wrażenie, że jest wyjątkowo rozumna. Kenzo i Do-lcze w bardzo krótkim czasie przywiązali się do swoich opiekunów, reagują na ich głosy, rozpoznają ich samochody i od razu przeszukują kieszenie w poszukiwaniu łakoci. Swoich fanów urzekają głównie swoim zabawnym charakterem. Ich ciekawskie pyski wywołują uśmiech na twarzy każdego, prześmiesznie się “myją”, brykając po zagrodzie. W ferworze zabawy zdarza im się podskakiwać, odbijając się od ziemi jednocześnie wszystkimi czterema nogami.

Strona korzysta z ciasteczek w celu świadczenia usług i zgodnie z polityką prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.